Zdjęcie przedstawia osiedle domów jednorodzinnych

Szybka i skuteczna sprzedaż nieruchomości

Transakcja na rynku nieruchomości to czynność pomiędzy dwiema stronami; Właścicielami (Sprzedający) i Kupującymi.
Czy te dwie strony mają wspólne oczekiwania? Oczywiście, że tak i wbrew pozorom jest ich dużo.
Obie strony chciałyby, aby transakcja przebiegła szybko i bezpiecznie.

To co różni na początku, to cena transakcyjna. Obie strony oczekują korzystnej dla siebie ceny.
Czyli, Sprzedający chcą uzyskać cenę jak najwyższą, Kupujący chcą zapłacić jak najmniej?
Ale to wcale nie jest takie proste i oczywiste.

Średni czas sprzedaży mieszkania na rynku warszawskim (i w okolicy) to 3 miesiące. Jeśli Kupujący posiłkują się kredytem, czas sprzedaży może wydłużyć się o dwa-trzy miesiące.

Co wpływa na cenę transakcji?
Stan mieszkania, jego lokalizacja, stan prawny.
Bardzo często Sprzedający są gotowi obniżyć cenę ofertową jeśli Kupujący dokonują zakupu ze środków własnych (popularne określenie na rynku – „za gotówkę”).

Co powinni zrobić Sprzedający, aby skrócić czas sprzedaży.
Sprzedaż za wszelką cenę. Jeśli bardzo nam się spieszy, możemy zaproponować atrakcyjną cenę. Osobiście nie polecam tej metody.

Można wykonać dużo czynności, które pozwolą przyspieszyć realizację transakcji przy jednoczesnym utrzymaniu korzystnej ceny.
1. Wykonanie profesjonalnych zdjęć do oferty.
2. Przygotowanie mieszkania. (Posprzątanie mieszkania, to absolutne minimum. Warto zastanowić się, czy nie przeprowadzić drobnego remontu, szczególnie jeśli mieszkanie stoi puste).
3. Sprawdzenie wpisów w Księdze Wieczystej. Jeśli mieszkanie kupowane będzie w kredycie, to banki bardzo dokładnie sprawdzają wpisy w księgach i zalecają uzupełnienie wpisów przed wydaniem pozytywnej decyzji kredytowej). Jakie to mogą być nieścisłości?
– literówki popełnione przy wpisach robionych przez Wydziały Ksiąg Wieczystych,
– brak wpisu aktualnego właściciela (po zakupie mieszkania, czy otrzymaniu go w spadku, nowi właściciele nie dopilnowali uaktualnienia wpisów),
– roszczenia wpisane w Dziale III. Jeśli są obowiązujące, trzeba zgromadzić odpowiednie dokumenty, z których wynika co trzeba zrobić, aby te roszczenia zostały wykreślone. Jeśli są nieaktualne, trzeba mieć przygotowane dokumenty potwierdzające, że roszczenia już są bezpodstawne),
– jeśli w Dziale IV wpisana jest hipoteka z tytułu udzielonego kredytu wskazane jest otrzymanie z kredytującego banku informacji o aktualnej wysokości zadłużenia.
Jeśli mamy watpliwości jak sobie poradzić z wpisami w KW można poprosić o pomoc, prawnika, notariusza, lub agenta nieruchomości.

Posted in Nieruchomości.

Witaj na moim blogu! Jestem przedsiębiorcą z pasją do nieruchomości. Moja misja to pomagać Klientom w realizacji ich marzeń o idealnym domu, doskonałej inwestycji czy wymarzonej przestrzeni biznesowej.